21.61 Inch Strong Arm 4256 Lift Support With 10MM Nylon Ball Sockets | 4256N10-W
portal.liftsupportsdepot.com/images/nextopia/strongarmlogosmall.gif Logo
(No reviews yet)
SKU:
4256N10-W
UPC:
Condition:
New
Availability:
Maximum Purchase:
500 units
Include In Length Search:
Yes
Include In mmty Search:
Yes
Stroke C [in]:
9.14
Vehicle Location:
Universal
Extended Length A [in]:
21.61
Name (Fitment):
Made by Strong Arm Fits the Universal | 4256
Compressed Length B [in]:
12.47
Force (Lbs):
31
Custom Qty:
2
Force Newtons:
138
Rod Diameter (MM):
8
Cylinder Diameter (MM):
15
BC Body Connector End Fitting Type TN:
portal.liftsupportsdepot.com/images/endfitting/ballsocket8mm51632.gif
BC Shaft Connector End Fitting Type TN:
Body Connection:
Ball Socket U Band (Nylon)=8mm=5/16"=.32"
Shaft Connection:
Ball Socket U Band (Nylon)=10mm=3/8"=.39" Claw
End Fitting Type:
Ball Socket
End Fitting Size:
8MM