- SKU: 4453N10-N8-W
- Body Connection: Ball Socket U Band (Nylon)=8mm=5/16"=.32"
- Compressed Length B [in]: 8.61
- Custom Qty: 2
- Cylinder Diameter (MM): 19
- End Fitting Size: 8MM
- End Fitting Type: Ball Socket
- Extended Length A [in]: 13.19
- Finish: Black
- Force (Lbs): 106
- Force Newtons: 472
- Include In Length Search: No
- Include In mmty Search: Yes
- MSDS Info: Click Here to Download the Lift Supports Depot MSDS Sheet.
- Manufacturer: Lift Supports Depot
- Manufacturer Logo: portal.liftsupportsdepot.com/images/nextopia/liftsupportlogosmall.gif
- Name (Fitment): Made by Lift Supports Depot Fits the Hatch | 4453N10-N8
- Quantity Sold As: Each
- Ref Code: 22
- Rod Diameter (MM): 8
- Shaft Connection: Ball Socket U Band (Nylon)=10mm=3/8"=.39"