- SKU: ST295M80-10-W
- A Interchanges: 8541UI, ML26180, SL261801, SL261805, SL2680, ST295M8010, ST295M80-10
- Body Connection: Ball Socket Cup (Steel) Type=10mm=3/8"=.39"
- Compressed Length B [in]: 17.55
- Custom Qty: 2
- Cylinder Diameter (MM): 22
- End Fitting Size: 10MM
- End Fitting Type: Ball Socket
- Extended Length A [in]: 29.75
- Finish: Black
- Force (Lbs): 80
- Force Newtons: 356
- Include In Length Search: Yes
- Include In mmty Search: Yes
- MSDS Info: Click Here to Download the Lift Supports Depot MSDS Sheet.
- Manufacturer: Lift Supports Depot
- Manufacturer Logo: portal.liftsupportsdepot.com/images/nextopia/liftsupportlogosmall.gif
- Name (Fitment): Made by Lift Supports Depot Fits the Universal | ST295M80-10
- Quantity Sold As: Each
- Ref Code: 4
- Rod Diameter (MM): 10
- Shaft Connection: Ball Socket Cup (Steel) Type=10mm=3/8"=.39"
- Stroke C [in]: 12.20
- Vehicle Location: Universal
1 Review Hide Reviews Show Reviews
80# 29.5" gas springs